Ankara'yı sarsacak Reza Zarrab itirafı..
Ankara'yı sarsacak Reza Zarrab itirafı

20 Nisan 2017 Perşembe   18:42

Yahudi lobisinin önde gelen isimlerinden Guiliani mahkemeye sunduğu ifadede, Zarrab davasındaki görevini “ABD ile Türkiye arasında ABD ulusal çıkarlarına uygun bir anlaşma yapmak” olduğunu açıkladı.

Aydınlık'ta yeralan habere göre ABD'de tutuklu yargılanan Reza Zarrab ve Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın davasında, ABD Başkanı Donald Trump'ın danışmanı, eski New York Belediye Başkanı Rudolph Guiliani'nin "oynayacağı rol" belli oldu.

Atilla ve Zarrab için 'savaş suçu' da eklendi!

Yahudi lobisinin önde gelen isimlerinden Guiliani mahkemeye sunduğu ifadede, Zarrab davasındaki görevini “ABD ile Türkiye arasında ABD ulusal çıkarlarına uygun bir anlaşma yapmak” olduğunu açıkladı.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, geçen haftalarda bir basın toplantısı düzenleyerek ABD'de sürmekte olan Reza Zarrab davasıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu.

Zarrab'ın yeni danışmanları Rudolph Giuliani ve Michael B. Mukasey'in şubat ayı sonunda Türkiye'ye gelerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü açıklayan Perinçek, danışmanların New York'a dönmesinin ardından önemli bir gelişme daha yaşandığını belirtti. Perinçek, New York Güney Bölgesi ve davanın savcısı Preet Bharara'nın bu görüşmenin ardından Trump yönetimi tarafından görevden alındığını söyledi.

Reza Zarrab ve Mehmet Hakan Atilla davalarında flaş gelişme...

HAKİM İZAHAT İSTEMİŞTİ

Öte yandan Zarrab'ın danışmanlarının gizli Türkiye ziyaretleri ABD'de tartışma konusu oldu. Giuliani ve Mukasey’in danışman sıfatıyla davaya katılmasına yapılan itirazlar üzerine dava hakimi, Zarrab’ın danışmanlarından oynadıkları roller hakkında yazılı bildirim istedi.

Sözcü'nün son dakika haberine göre Guiliani mahkemeye ifadesini sundu. Buna göre Guiliani, Zarrab davasındaki görevini “ABD ile Türkiye arasında ABD ulusal çıkarlarına uygun bir anlaşma yapmak” olduğunu açıkladı.

Zarrab’ı yargılayan mahkemenin hakimi, Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştükleri ortaya çıkan Giuliani ve zarrab’ın avukat ekibine kattığı diğer etkili isim, ABD’nin eski Adalet Bakanı Michael Mukasey’in “davadaki görevlerinin tam olarak ne olduğunu” sormuştu.

Bu konuda 24 Nisan’da bir duruşma yapılmasına da karar veren davanın Hakimi Richard Berman, duruşma öncesinde taraflara yanıtlamaları için sorular sormuştu.

Bu soruların yanıtları, yazılı olarak mahkemeye iletildi.

Giuliani ve Mukasey’in ayrı ayrı verdikleri resmi yanıt ve ifadelerinde, benzer kelime ve tanımlar kullanmaları dikkat çekti.

“HEM TÜRK HÜKÜMETİ, HEM AMERİKAN HÜKÜMETİ ANLAŞMAYA AÇIK…”

Hem Giuliani, hem de Mukasey, Zarrab davasında “duruşmalarda yer almayacaklarını” bu kez kendi ağızlarından mahkemeye bildirdiler. Davadaki görevleri ise resmen şu ifadeyle açıkladılar-
“ABD ve Türkiye hükümetleri arasında, Zarrab’a fayda sağlayacak şekilde, ABD ulusal çıkarlarına uygun bir anlaşma yapılmasını sağlamak…”

Her iki avukat da, bu amaçla Türkiye’ye giderek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştüklerini, bu görüşmeden hemen önce de Ankara’da ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkiliden “brifing aldıklarını” bildirdiler.

Erdoğan görüşmesinden önce hem Zarrab hakkındaki iddianameyi yazan savcılığa, hem de ABD Adalet Bakanı’na bilgi verdiklerini aktaran Giuliani ve Mukasey, “ABD ulusal çıkarlarına uygun anlaşmayı” sağlamak için, Türk yetkililerle görüşmelerin süreceğini de ifade ettiler.

Her iki avukatın ifadesinde, “hem Türk hükümeti, hem de Amerikan hükümeti, böyle bir anlaşmaya açık duruyorlar” cümlesinin yer alması da dikkat çekti.

Aydınlık/SözcüSayfa Adresi: http://patronlardunyasi.com/haber/Ankara-yi-sarsacak-Reza-Zarrab-itirafi-/191424