'Meclis pavyonu andırıyor'
"Meclis pavyonu andırıyor"
Fatih Çekirge hangi şirketin yönetim kuruluna girdi
Fatih Çekirge hangi şirketin yönetim kuruluna girdi
Sözcü'den Fehmi Koru’ya şok yanıt: Şarap içip, İngiliz kızlara asılıyordu
Sözcü'den Fehmi Koru’ya şok yanıt: Şarap içip, İngiliz kızlara asılıyordu
Yıkılan Reina’nın yerine ne geliyor?
Yıkılan Reina’nın yerine ne geliyor?
HABERLER>GÜNDEM
17 Mayıs 2017 Çarşamba - 13:44

Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne yapılan komplolar bir bir açığa çıkıyor

15 Temmuz sonrasında bir grup Mersin Büyükşehir Belediyesine ve Belediye Başkanına kumpas kurma girişimi içerisine girmiş

Mersin Büyükşehir Belediyesi ne yapılan komplolar bir bir açığa çıkıyor

15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan darbe girişiminin öğrenildiği andan itibaren Mersin Büyükşehir Belediyesi , Mersin Valiliği ile koordineli şekilde her türlü tedbiri almış ve üzerine düşen yükümlülükleri fazlası ile yerine getirmiştir.

 Ancak 15 Temmuz sonrasında Emniyet Müdürlüğü içerisinde yuvalanmış olan bir grup Mersin Büyükşehir Belediyesine ve Belediye Başkanına kumpas kurma girişimi içerisine girmiştir.

Öncelikle Emniyet içerisindeki grup tarafından Mersin Büyükşehir Belediyesi içerisinde FETÖ’nün yuvalandığına dair Mustafa Göktaş ve Abdulvahap Şehitoğlu isimli yerel gazeteciler tarafından haberler yaptırılmaya başlandı. 

Sonrasında Mersin İstihbarat Şube Müdürü  Ufuk Faruk Solmaz tarafından Mersin Valiliğine gidilerek Mersin Büyükşehir Belediyesinde  iki kişinin ismini vererek bunların FETÖ’cü olduğunu ve açığa alınmaları gerektiğini belirtmesi üzerine Mersin Valiliği Büyükşehir Belediyesinden bu kişilerin açığa alınmaları gerektiğini belirtmiş ve açığa  alınmışlardır. 

Bu açığa alma işleminin gerçekleşmesi üzerine emniyet müdürlüğünden belediyeye geçen kişilerde de sorun olduğu belirtilerek valilikten açığa alınmaları istenmiş ve valiliğin talebi ile bu kişilerde açığa alınmıştır. Mersin Valiliğinin talebi ile Mersin Büyükşehir Belediyesinde açığa alma işlemleri gerçekleştirilince Mersin İstihbarat Şube Müdürü Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı Terör savcısına giderek Mersin Büyükşehir Belediyesinde FETÖ yapılanması olduğunu ve açığa alma işlemleri gerçekleştirildiğini ve basında haberler çıktığını belirterek operasyon yapılması gerektiğini belirtmişlerdir.

 1 Ağustos 2016 tarihinde Mersin Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde görevli 3 polis memuru tarafından hazırlanan “Sosyal Çevre Araştırması” adlı rapora dayanarak 2 Ağustos 2016 sabaha karşı 03.00’te operasyon yapıldı. Burada üzerinde durulması gereken bir konuda “Sosyal Çevre Araştırması” isimli çalışmanın dayanağı 4 Ağustos 2016 tarihinde yapılan Hakim Savcılar Yüksek Kurulunun idari bir işleme konu ettiği ve hukuki literatüre bu şekilde giren işlemdir. Sosyal Çevre Araştırmasının 1 ağustosta yapılması,  bu raporun sonradan eski tarihli hazırlanarak dosyaya giriş yapıldığını ortaya çıkarmıştır.

2 Ağustos 2016 tarihinde yapılan gece operasyonu ile Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Özgür Sanal, Genel Sekreter Haluk Tunçsu, Özel Kalem Müdürü Hüdaverdi Aydoğdu, Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aşkın Günay, Mali Hizmetler Daire Başkanı Tevfik Dinçer, Zabıta Daire Başkanı Saadeddin Yaşar Aksoy, İmar Daire Başkanı Mustafa Yalın, Ulaşım Daire Başkanı Hüseyin Namlı, Belediye Başkanının telefonlarına bakan personel Mahmut İlker Ceylan , Belediye Başkanının Şahsi avukatı Hüseyin Ozan Çetin, belediye işlerine danışmanlık yapan firmanın sahibi Erkan Karaaslan, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Serdar Arslan, emniyetten belediyeye geçen personeller  ve bazı belediye personelleri olmak üzere toplam 24 kişi hakkında gözaltı kararı verilerek  işlemler gerçekleştirilmiştir. 

Emniyetteki gözaltı süresi toplam 8 gün sürmüştür. Gözaltı süresi içerisinde tüm şüpheliler hukuki temeli olmayacak şekilde avukatsız şekilde mülakat adı altında sorgu odalarına alınarak bazı sorulara muhatap olmuşlardır. Belediye başkanına yakın olan kişilere sürekli başkanla ilgili sorular sorularak “başkanı ver sen git” şeklinde telkinlerde bulunarak başkan üzerine çalışma yürütmüşlerdir. Gözaltı sırasında Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet özgür Sanal nerdeyse her gün mülakat adı altında nezaretten çıkartılarak TEM şube Müdürü Yaşar Gidiş’in odasında ve diğer odalarda görüşmelerde bulunmuşlardır. TEM Şube Müdürü ve İstihbarat Şube Müdürünün hazır olduğu görüşmelerde bu kişilerin başında bulunan ve ayaklarını masanın üzerine koyarak , masanın üzerine Glock marka silahını koyan, her odaya girebilen ve şifreli odalara tekme atarak açmalarını sağlayan, İl Emniyet Müdür Yardımcısının odaya girdiğinde çekinerek odadan çıktığı, sonradan adının Abdulvahit Vardar olduğu tespit edilen kişi tarafından ifadesi alınmıştır. Bu kişi daha sonra Mersin Ülkü Ocakları Eski İl Başkanı Alican Özbayrak’ı ifadeye sokmuştur. Alican Özbayrak’ın hazır olduğu sırada Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı hakkında sorular sorulmuş ve sonrasında Alican Özbayrak’a “git bunları başkanına anlat” denmiştir. Alican Özbayrak bunun üzerine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanına giderek olanları anlatmıştır. Bunun üzerine başkan beyde “bunlar bize zarf atıp masaya çağırıyorlar, bizden para isteyecekler,  bizim korkumuz da yok verilemeyecek hesabımızda yok” diyerek gelen teklifi geri çevirmiştir. Geçmiş Belediye Başkanı döneminde sıkça konuşulan, 15 Temmuz sonrasında da sürekli dile getirilen emniyetin bazı kişilere korku salarak para aldığı ve karşılığında operasyon yapmadığı yada sürüncemede bıraktığı iddiaları  daha da belirgin hale gelmiştir. 

Gözaltı işleminin 7. gününde emniyet müdürlüğü ifade almaya başlamış ve yapılan operasyonun ne kadar saçma olduğu, ne kadar ilgisiz kişilere yapıldığı, asıl amacın olayları çarpıtarak kumpas kurmak olduğu ortaya çıkmıştır. 

Gözaltının 8. gününde adliyeye sevk işlemleri yapılmış Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Savcısı Talip Akgedik tarafından ifadelere başvurulmaksızın 14 kişi tutuklamaya sevk edilmiş ve Mersin 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 10 Ağustos 2016 tarihinde Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Özgür Sanal, Genel Sekreter Haluk Tunçsu, Özel Kalem Müdürü Hüdaverdi Aydoğdu, Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aşkın Günay, Mali Hizmetler Daire Başkanı Tevfik Dinçer, Zabıta Daire Başkanı Saadeddin Yaşar Aksoy, İmar Daire Başkanı Mustafa Yalın ve 3 personel olmak üzere 10 kişi tutuklanmıştır. 1 hafta sonrada belediye işlerine danışmanlık yapan firmanın sahibi Erkan Karaaslan tutuklanmıştır. 

Tutuklama kararından 1 ay sonraki aylık değerlendirmede Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili  Mehmet Özgür Sanal ve İmar Daire Başkanı Mustafa Yalın tahliye edilmiştir.  Tutuklamadan 3.5 ay sonrada Mersin Cumhuriyet Savcılığı Terör Savcısı Talip Akgedik tarafından mahkemeden suç vasfının değişme ihtimaline binaen yapılan talep üzerine Özel Kalem Müdürü Hüdaverdi Aydoğdu tahliye edilmiştir.2016 yılı Aralık ayında  Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesinde 2016/22 Esas sayılı dosya ile dava açılmış ve davanın yapılan 2. duruşmasında 28 Şubat 2017 tarihinde tutuklulardan personel Mustafa Şahin ve danışman şirket sahibi Erkan Karaaslan dışındaki kişiler tahliye edilmiştir.  

İddianame de ismi geçen Belediye yetkilileri hakkında somut hiçbir delil ve belge bulunmamaktadır. Mersin Emniyetinin düzenlediği ‘’ SOSYAL ÇEVRE ARAŞTIRMASI ‘‘ Raporu ile İddianame düzenleyen savcı, İddiaları delillendirememiştir.

Bahsi geçen ‘’ SOSYAL ÇEVRE ARAŞTIRMASI ‘’ içeriğinde bir çok yalan ve iftira niteliğinde iddialara yer verilmiş bu da davanın tek dayanağı haline gelmiştir.

İddianame de Belediye Yetkililerine yönelik iddialar akıl almaz niteliktedir. Şöyle ki;

1) Dosya içerisinde Tüm Belediye personellerine yurt dışı gezilerinde Türk Hava Yollarını niye kullanmadıkları, sözlü olarak Pegasusun FETÖ cü olduğu, Pegasusa binmenin suç sayılacağı gibi ithamlarda bulunulmuştur. Bu soru Pasaportu dahi olmayan , hayatta hiç uçağa dahi binmeyen kişilere bile sorulmuştur.

2)Şüphelilerden Mahmut İlker Ceylan’a Ankara’da bulunan Crowne Plaza otelde kaldığı ve kendisinden 26 gün sonra Adil Öksüz’ün de aynı otelde kaldığı ve bu durumun açıklanması istenmiştir.  O tarihte Ankara da yapılan Mersin Günlerine katılmak üzere Mersin Valiliği ve Mersin Büyükşehir belediyesinden yaklaşık 150 kişi ile birlikte otelde kalan şüphelinin bu saçma iddia ile suçlanması ve iddianameye girmesi dosyanın ne kadar özensiz hazırlandığını göstermektedir.

3)İddianame de şüpheli olarak gösterilen kişilere emniyet aşamasında Mersin’deki bazı iş adamları  ile ilişkili oldukları ve bu kişilerin FETÖ/PDY terör örgütüne finansal destek sağladıkları belirtilmiştir. Ancak FETÖ/PDY terör örgütü ile bağlantılı oldukları iddia edilen kişilerin ifadeleri dahi alınmamıştır. Bu kişiler FETÖ/PDY üyesi ise neden ifadeleri alınmamış yok örgüt üyesi değillerse neden iddianameye FETÖ üyesi olarak girmişler ve iddianame bu hali ile kabul edilmiştir. 

4)Soruşturma aşamasında dosyada gizlilik kararı varken şüphelilerin ifadesi, sorgu tutanağı, savcının itiraz dilekçesi gibi evraklar nasıl basına servis edilmiştir. Yerel basında bulunan bazı kişilerin belediyeye ve başkana karşı olan husumetlerini emniyete muhbirlik yaparak yanlış bilgilerle masum insanlara emniyetle birlikte kumpas kurdukları bilgisi gelmektedir

5)Soruşturma aşamasında belediyeden bazı firmaların ihale aldığı iddia edilmiştir. Bu firmaların belediyeden ihale almadığı alınan resmi belgelerle ispat edilmiş olmasına rağmen başka delil bulunamadığı için yine de iddianamede yer verilmiştir.

6)Yapılan operasyon ile gözaltına alınan 24 kişi olmasına rağmen iddianame ile dosyaya başka dosyalarda bulunan kişiler eklenmiştir. Bu kişilerin içerisinde başka belediyede çalışan kişiler ve Danıştayda çalışan kişiler  dahi vardır. Ancak Büyükşehir belediyesi dosyasına neden sokulduklarına dair somut bir bilgi mevcut değildir. Bu kişilerin “Bylock” kullandıkları iddia edilmektedir. Bu şahısların bir kısmı daha sonra tefrik edilmiştir.

7)Mersin Büyükşehir belediyesinden gözaltına alınan kişilerde “Bylock” çıkmamıştır. 

8)Mersin Emniyet müdürlüğünde görevli üst düzey bazı kişilerin başka dosyalardaki itirafçılara veya şüphelilere  belediye dosyasındaki görevlilerin ismini vermeleri telkin edilmekte olduğu iddiası vardır.

9)Mersin Büyükşehir Belediyesi dosyasında kumpas kurulduğu iddialarına ilişkin Mersin Emniyet Müdürlüğünde bazı üst düzey kişiler müfettiş soruşturması geçirmektedir. İfadesine başvurulan kişilerin kumpası kabul ettiği iddia edilmektedir. Açılan idari ve adli soruşturma devam etmektedir. 

10)Ulusal gazetelerde terör savcısının çocuklarını FETÖ okullarına 17-25 Aralık süreci sonrasında burslu olarak gönderdiklerine dair haberler çıkmaktadır. Ayrıca eski başsavcı ve operasyonu yapan bir kısım emniyet müdürlerinin de çocuklarını FETÖ okullarında okuttuklarına dair bilgiler mevcuttur. 

11)Mersin de Mersin büyükşehir belediyesi dışında hiçbir kamu kurumuna kayda değer operasyon yapamayan, üst düzey FETÖ yetkililerine operasyon yapmayan, FETÖ/PDY üyesi iş adamlarına operasyon yapmayan yada yapamayan  emniyet ve savcılığın bu durumu nasıl açıklanmaktadır. 

12)İddianamede şüpheliler hakkında hiçbir delil bulunamamıştır. Bu kişiler hakkında FETÖ cü olduklarını reddetmeleri delil sayılmış, adeta bir hukuk skandalına imza atılmıştır. (Emniyetten belediyeye geçen bir kısım zabıta personelleri için)

         SONUÇ

Dosya kapsamında belediye üst düzey personelleri ile ilgili Fetö ile ilgili somut hiçbir delil bulunmamaktadır. Hem yargılanan kişilerin hem de tanıkları ifadelerinden kumpas kurulduğu açıktır. Bu operasyonu yapanların amacı FETÖ dosyalarını sulandırmak, dosya üzerinden rant elde etmeye çalışmak ve FETÖ cüler üzerindeki dikkati dağıtmaktır. Belediye üst düzey yetkilileri ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda FETÖ’ye ait hiçbir kurum ile ilişkilerinin olmadığı, ailelerinden, çocuklarından hiçbirinin FETÖ ye ait kurumlara gitmediği, BYLOCK  programlarının olmadığı, evlerinde ve iş yerlerinde yapılan aramalarda hiçbir suç unsuruna rastlanmadığı, aramalarda elde edilen metaryellerin çözümlenmesi sonucunda suç unsuruna rastlanmadığı tespit edilmiştir.

Üst düzey belediye yetkilileri üzerine iddianame ile atılan suçlamaların gerçeği yansıtmadığı mahkemeye ibraz edilen resmi yazılarla ispat edilmiştir. Yargılama sürecinde iş bu hatalı yada kasıtlı işlemleri yapan Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yıldırım Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına düz savcı olarak, Mersin İl Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ Aydın İl Emniyet Müdürlüğüne, Terör Savcısı Talip Akgedik önce Çocuk Savcılığına sonra Ankara Savcılığına,  İstihbarat Şube Müdürü Ufuk Faruk Solmaz Haberleşme Müdürlüğüne, TEM Şube Müdürü Yaşar Gidiş Personelden sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcığına atanmıştır. Mersin Büyükşehir Belediyesine operasyon yapan ekibin tamamı bu süreçte görev yerleri değiştirilmiştir. 

YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ankara Adliyesi'nde büyük vurgun... Savunması daha da ilginç..
Ankara Adliyesi’nde vekâleten görevli yazı işleri müdürü Nahide Ö.Ş., ...
OHAL komisyonuna kim başkan oldu?..
Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş Komisyon Başkanı oldu.
FETÖ'den tutuklu ünlü baklavacı tahliye oldu
FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan Serdar Seyitoğlu ile tutuksuz ...
 
Mersin'de kripto FETÖ'ciler iş başında
Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan FETÖ/PDY operasyonu sonrasında ...
Boğaz'da DAEŞ alarmı! Rus gemilerine saldırı planı
Boğaz'da Rus gemilerine saldırı ihtimaline karşı polis teyakkuza geçti
İstanbul Valisi Vasip Şahin: Sokaklarda dilenenlerin çoğu Suriyeli değil, kendi vatandaşımız
İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul’da yaşayan Suriyeliler ile ilgili ...
 
Antalya Valisi'ne rakip çıktı: Kim bu başkan?
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Çin hanedan kıyafetiyle verdiği pozla sosyal medyayı sallamıştı.
Numan'a danışman olan 'Kurtulmuş'!
TRT Genel Sekreterliği'ne atanan Bünyamin Korkmaz'ın AKP üyeliği ile başlayan ...
FETÖ'den atılan öğretmen inşaatta iş kazasında öldü
Kahramanmaraş'ın Afşin İlçesi'nde sulama suyu hattının döşenmesi sırasında öldü
 
E-POSTA BÜLTENİ
Bültenimize abone olun, Patronlar Dünyası haberleri e-posta adresinize gelsin.
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:
Eto'o'yu izlerken FETÖ'den gitti...
MEDYA
Eto'o'yu izlerken FETÖ'den gitti...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Kavurmacı ve yeni kabine' açıklaması...
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Kavurmacı ve yeni kabine' açıklaması...
Denetimli serbestlikten faydalanan hükümlüler girişimci olacak
İŞTE BAŞARANLAR
Denetimli serbestlikten faydalanan hükümlüler girişimci olacak
Malezyalı ünlü markayı kim satın alıyor?
OTOMOBİL
Malezyalı ünlü markayı kim satın alıyor?
'Meclis pavyonu andırıyor'
GÜNDEM
"Meclis pavyonu andırıyor"
Pegasus 4 uçak daha satıyor
EKONOMİ
Pegasus 4 uçak daha satıyor
THY tepki gören uygulamayı iptal etti
EKONOMİ
THY tepki gören uygulamayı iptal etti
Bakan Fikri Işık'ın açıkladığı yerli otomobil ne oldu?
OTOMOBİL
Bakan Fikri Işık'ın açıkladığı yerli otomobil ne oldu?
Ozan Tufan'ın başını yakan tanıdık çıktı!
OTOMOBİL
Ozan Tufan'ın başını yakan tanıdık çıktı!
Milyarder yatırımcıdan flaş Türkiye açıklaması....
FİNANS
Milyarder yatırımcıdan flaş Türkiye açıklaması....
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva